Bazı Göğüs Cerrahisi Hastalıkları ve Ameliyatlar Hakkında Bilgilendirmeler


Hava Keseleri ve Akciğer Hacmini Küçültücü Ameliyatları

Akciğerlerde doğuştan veya kronik bronşit ve amfizem sonucu hava keseleri oluşabilir. Bu keseler kendileri soluma işlemini yapmadığı gibi, şişerek bir alanı işgal etmekte ve solunum işini yapacak sağlam akciğeri de sıkıştırarak çalışmasını engellemektedir. Bu yüzden tedavi bu keselerin ameliyatla çıkarılmasıdır.

Akciğer hacim küçültücü ameliyat ne demektir?

Akciğer hacim küçültücü ameliyatlar ciddi amfizemi, kronik bronşit (KOAH) hastalığı olan hastalar için tedavi seçeneğidir. Ameliyatla genellikle her iki akciğerin yaklaşık yüzde 20–30 kadarı olacak şekilde hasarlı akciğer dokusunu çıkarılmasıdır. Hastalıklı bölgelerin çıkarılması akciğerin hacmini azaltmakta ve fonksiyonunu daha iyi yapar hale getirmektedir.

Ameliyatın göğüs hastalıkları uzmanı ve göğüs cerrahisi uzmanı tarafından ortak bir şekilde karar verilerek yapılması gerekir.

image

YASAL BİLGİLENDİRME

Bu site sadece bilgilendirme amaçlı olarak düzenlenmiştir. Bir doktor tarafından muayene edilmeden, tetkikleri incelenmeden ve detaylı bir değerlendirme yapılmadan hastaya herhangi bir tedavi yöntemi uygulanamaz.